Rembrandt:
Tulp doktor anatómiája
Rembrandt (eredeti nevén: Rembrandt Harmenszoon van Rijn (Leiden, 1606. július 15. – Amszterdam, 1669. október 4.) a világ egyik legismertebb festője, az egyik legjelentősebb 17. századi holland művész.
Amszterdamban töltött korai évei alatt (1632-1636), Rembrandt nagy festővásznakat és mély tónusokat használt, illetve drámai jeleneteket festett.
Az említett kép 1632-ben készült N. Tulp megrendelésére. A festmény az akkor kb. 40 esztendős orvost a korabeli előkelő polgárok viseletében ábrázolja, amint a köréje sereglett tanítványait oktatja. Egyikük az előadás jegyzetlapját tartja a kezében, s közben hallgatja, amit doktor Tulp magyaráz egy férfi holttestének bal karján kiboncolt izmokról.
"Nicolaas Tulp, a jó festészet és a jó üzletek kedvelője a közismert és divatos művészek helyett őt (Rembrandtot) választotta, hogy teljes tudósi és pedagógusi méltóságban megörökítse... A festmény abba a boncterembe kerül, ahol Tulp ragyogó óráit tartja" - Marcel Brion -
Ki volt doktor Tulp?
Az orvos 1593. október 11-én született Amszterdamban. Tanulmányait a híres leydeni egyetemen végezte. Fő műve az "Observationum medicorum" 1641-ben jelent meg, és öt évvel később egy gyógyszertani munkát is kiadott.
Tulp munkásságából kiemelkedik, hogy az általa megszervezett Collegium Medicum Amstelredamense úttörő volt nemcsak hollandiai közegészségügy, hanem általában a városi betegellátás megszervezésében is. Nem kevésbé fontos a gyógyszertani tevékenysége: az Amszterdani gyógyszerkönyv (Pharmacopoea Amstelredamensis) egységesítette a gyógyszerkészítés normativáit.
1674. június 15-én Hágában hunyt el.